UX ve UI nedir? Ne işe yarar? Farkları nelerdir?

ux-ui-nedir1

UX VE UI NEDİR?

Hayatımıza her alanda yardımcı olan, yeni yüzyılın en büyük icatlarından birisi internet gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Bu durum her gün yeni terimler ve yeni gelişmelerin yaşanmasını sağlamaktadır. Bunlardan iki tanesine bakmak gerekir. Ux ve UI olarak nitelendirilen bu iki tanım insanların günlük hayatta pek karşısına çıkan terimler değildir. Bunlara bir göz atmadan önce UX teriminin kullanıcı deneyimi ve UI teriminin ise kullanıcı ara yüzü olduğunu söylemek gerekir.

ui-ux-1

ui-ux-1

UI NEDİR?

İkisi birbirinden farklı olan bu iki terim birbiri ile çok karıştırılmaktadır. UI terimi arayüz anlamına gelir. Bir tasarımdır  aslında UI. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan kumandalar bunun en basit tanımı olabilir. Bu kumandaların üzerindeki tuş takımı bir ara yüzdür. Bu tuşların dizilişi, renk ve boyutlarının ayrı ayrı hesaplanarak yapılması, ara yüzün oluşturulması demektir. İnternet sayfaları da bu şekilde oluşturulmaktadır. İnternet sayfalarında bulunan arayüz oluşumunda buton, mizanpaj, renk ve boşluk ile grid yapısı gibi teferruatlar oluşturulmaktadır.

ux-ui-nedir

ux-ui-nedir

Arayüz tasarımı kullanıcıların sıkılmayacağı, göz yormadan ve karmaşık olmayan yapılardan oluşturulmalıdır. Bu artık bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. İnternet sayfasını kullanan kişi rahat rahat dolaşabilmek ve istediğini hemen bulabilmek ister. Basit ara yüzler artık kullanıcılar tarafından daha fazla rağbet görmekte. Sitelerde bu şekilde UI oluşturmaktadır. Sayfada birbiri ile uyum içinde olan, gözü yormayan renkler, butonların ve ara geçişlerin kolayca düzenlenmesi gibi faktörler UI için önemlidir.

UX NEDİR?

Ux terimi işlemler ile alakalı bir durumdur. UI konusunda ayrı bir şekilde düzenlenir. Uzmanlar tarafından bile karıştırılabilir bu iki terim. UX işlemleri basit hale getirmek, kolay işlem gibi faktörlerin düzenlenmesini sağlar. Ux tasarımı yapmak kolay değildir. Eütimeyik tasarımı, kullanılabilir alanlar. İçerik strateji yönetimi gibi konular UX tasarımının başlıca unsurlarıdır. Psikoloji, sosyoloji ve antropoloji alanlarında biraz bilgiye sahip olmak bir UX tasarımcısına önemli bir etki sağlayacaktır. UX tasarımcısının bilgi sahibi olması kendisine önemli bir kolaylık anlamına gelir. UX tasarımında grafiğin önemli bir yeri vardır. Uzmanların işini kolaylaştıran ve onlara farklı bir deneyim sunan bu sistem için bilgi mutlaka gereklidir.

ui-ve-ux-nedir-1

ui-ve-ux-nedir-1


Web Tasarım ve SEO Uzmanı Nurullah ERDOĞAN olarak yıllardır İnternet ve Bilişim sektöründe hizmet üretiyoruz. Müşterilerimizi bir aile gibi görüyor ve işlerini de kendi işimiz görerek dijital çözümler üretiyoruz. Kurumsal ve Bireysel portföyümüzden oluşan hizmet verdiğimiz müşterilerimiz ile ilgili detaylı bilgiye erişmek isterseniz referanslar sayfasına göz atabilirsiniz. Sizinle çalışmaktan ve sizi de ailemiz arasında görmekten memnuniyet duyarız.

Yardıma mı ihtiyacınız var?