Backlink nedir, Neden önemlidir ve ihtiyaç duyulur?

backlink-nedir-1

Backlink Nedir? Neden önemlidir ve ihtiyaç duyuluyor?

Backlink bir sitenin başka siteden almış olduğu bağlantıları tanımlayan bir terimdir. Bu bağlantılar yani linkler direk sitenin ismine olduğu gibi bir kelime öbeğine de verilebilir ve backlink nedir sorusuna verilen en kısa tanımlamalardan biri de internet sitesine bir anahtar kelime üzerinden verilen link çıkışı olarak denilebilmektedir.

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink sitenizin söz konusu anahtar kelimede bir diğer site tarafından tavsiye edildiğini Google ve diğer arama motorlarına yansıtmaya yarayan bir çalışma olduğu için oldukça önemlidir. Backlink’in yapılması arama motorlarında yükselmenizi sağlayan en önemli parametredir. Böylelikle insanların arama motorlarında aradıkları kelimeler neticesinde sizin sitenizin karşılarına çıkması daha kolay bir hale gelir. Ancak backlinkler olmadığında siteniz insanların karşısına ön sayfalarda çıkmaz ve SEO stratejiniz de başarısız olmuş olur. Başarılı bir arama motoru stratejisi yani SEO için backlinkler çok gereklidir ve backlink nedir anlayışı ise gerekli açıklamalarla daha iyi bir çözüm sunacaktır.

backlink-nedir

backlink-nedir

Backlink Nasıl Yapılmalıdır?

Backlinkin çalışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Örneğin; ilgililik oranı bu unsurlardan biridir. Eğer sitenize backlinki veren diğer siteler sizin sitenizin hizmet konusu ile ilgili değiller ise bu durumda aldığınız backlinkin kalitesi ve verimi düşük olacaktır. Düşük kaliteli çok sayıda backlink olması ise sitenizin arama motorları tarafından engelli veya cezalı hale gelmesine neden olacaktır. Çok iyi ve kaliteli backlinklere sahip olmanız ve profesyonel bir SEO firması ile çalışmanız gereklidir. Ayrıca backlinkleri kullanırken farklı IP’lere sahip sitelerden bu linklerin gelmesi gereklidir.

backlink-nasil-alinir

backlink-nasil-alinir

Farklı şekilde aynı IP’lerden linklerin geldiği fark edildiğinde ise arama motorları özellikle link almak için uğraştığınızı tespit edecek ve yine cezalı duruma düşebilirsiniz ki bu durumda backlink nedir sorusuyla tüm bu çalışmaların gerekliliklerini öğrenebilirsiniz. Mümkün olduğunca işinizle veya sitenizle ilgili backlinkleri almalısınız. Ayrıca Page rank değeri yüksek olan kaliteli forumlarda ya da bloglarda yazılar yazarak bu sitelerden bu şekilde ücretsiz olarak backlinkler almanız mümkün olabilmektedir. Sosyal paylaşım sitelerden backlinkleri almak ise çok önemli ve avantajlı bir seçim olacaktır ve SEO çalışmanızı destekleyecektir.


Web Tasarım ve SEO Uzmanı Nurullah ERDOĞAN olarak yıllardır İnternet ve Bilişim sektöründe hizmet üretiyoruz. Müşterilerimizi bir aile gibi görüyor ve işlerini de kendi işimiz görerek dijital çözümler üretiyoruz. Kurumsal ve Bireysel portföyümüzden oluşan hizmet verdiğimiz müşterilerimiz ile ilgili detaylı bilgiye erişmek isterseniz referanslar sayfasına göz atabilirsiniz. Sizinle çalışmaktan ve sizi de ailemiz arasında görmekten memnuniyet duyarız.

Yardıma mı ihtiyacınız var?