SEO Nedir? 2022 SEO Rehberi sizlerle!

seo-nedir-1

Herkesin hayatında yer edinen SEO nedir?

SEO yani uzun kelime anlamıyla ”Search Engine Optimization”, ürün ve hizmet sunan birçok marka ve firmanın web sitelerinin arama motorlarında daha çabuk bir şekilde bulunması için yapılan teknik çalışma yöntemidir. Türkçe de ise SEO kısaltmasının açılımı ”Arama Motoru Optimizasyonu” dur ve arama motorlarında üst sıralarda gözükebilmek için yapılan çalışmaların tamamını ifade eder SEO işlemleri. Temel amacı listelenmelerde üst sırada olunmasını sağlamak olsa da aynı zamanda web sitelerinde sunulan hizmetlerin ve satışta bulunan ürünlerin daha fazla müşteri potansiyeline sahip olmasını sağlayarak satışların da artmasını sağlamak bir başka görevidir.

seo-nedir

seo-nedir

SEO uzmanları ve danışmanlık firmaları

Bunun için de gerekli çalışmaları yapan SEO Uzmanı sayesinde oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir. Birçok kurumsal firma SEO danışmanlık hizmeti veren ajanslarla çalışarak marka bilinirliği ile birlikte markanın güvenilirliğini de arttırarak bu firmalarda çalışan SEO Uzmanı unvanına sahip kişilerle işlerini kolaylaştırmaktadır. SEO Uzmanı analitik bakış açısına sahip, anahtar kelime kullanımlarına dikkat eden ve hedef kitleye hitaben bu çalışmaları yapan kişidir.

Bu kişilerin profesyonel bakış açıları sayesinde hem kurumsal firmalar hem de kişiler belirledikleri hedeflere bütçelerine uygun şekilde işlemleri gerçekleştirerek daha fazla kazanç sağlamaktadır. Bu yüzden artık SEO danışmanlık hizmeti veren ajanslara ilgi daha da artmaktadır. Tabii ki freelance olarak çalışan uzmanlarda bulunmaktadır ve gerçekten işini iyi yapan uzmanlar var artık günümüzde ama yine de bazı kurumsal firmalar SEO danışmanlık hizmeti veren kendileri gibi kurumsal yapıya sahip yerlerle çalışmayı tercih ediyorlar. Bunun da türlü türlü sebepleri elbette vardır, çünkü bu hizmet oldukça önem teşkil etmektedir. Zamanında istenilenlerin yapılması, yeni bir ürün piyasaya çıktığında hızlıca tanıtımının yapılması ve üst sıralarda gözükebilmesi için gerekli optimizasyonun yapılması ve daha birçok sebep etken.

Kurumsal firmalar bu konuda sürekli iletişim halinde kalabilecekleri, ulaşabilecekleri kişileri tercih etmektedir. Burada yanlış anlaşılmaması gereken nokta diğer SEO uzmanlarına ulaşılamadığı anlamına gelmediğidir. Sadece bu durum tercih meselesidir. Bazen sadece muhasebesel işlemler için de SEO danışmanlık hizmeti veren firmalar tercih edilme sebebi olabiliyor. Bu da oldukça normal. Sonuç itibariyle artık SEO çalışmaları her firma ve kişi için önemli bir hal almıştır ve almaya da devam edecektir.


Web Tasarım ve SEO Uzmanı Nurullah ERDOĞAN olarak yıllardır İnternet ve Bilişim sektöründe hizmet üretiyoruz. Müşterilerimizi bir aile gibi görüyor ve işlerini de kendi işimiz görerek dijital çözümler üretiyoruz. Kurumsal ve Bireysel portföyümüzden oluşan hizmet verdiğimiz müşterilerimiz ile ilgili detaylı bilgiye erişmek isterseniz referanslar sayfasına göz atabilirsiniz. Sizinle çalışmaktan ve sizi de ailemiz arasında görmekten memnuniyet duyarız.

Yardıma mı ihtiyacınız var?